Saturday Denver Arenacross – 4/22/2017
Denver Coliseum
AX Lites West Class
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Main
Finish
Kawasaki
1st – RYAN BREECE
ATHOL, ID
#15
2nd
00:28.252
2nd
Heat 1
1st
 
Kawasaki
2nd – JACOB WILLIAMSON
SWARTZ CREEK, MI
#91
1st
00:27.933
1st
Heat 2
2nd
 
KTM
3rd – HUNTER SAYLES
MERRILL, WI
#367
3rd
00:28.549
1st
Heat 1
3rd
 
KTM
4th – JERAMY TAYLOR
CANTON, OH
#32
5th
00:29.321
4th
Heat 2
4th
 
Kawasaki
5th – MITCHELL GIFFORD
COLORADO SPRINGS, CO
#311
17th
00:31.006
11th
Heat 2
2nd
LCQ 1
5th
 
Yamaha
6th – JAKE HOGAN
ACTON, CA
#65
14th
00:30.962
4th
Heat 1
6th
 
Yamaha
7th – DEEGAN VONLOSSBERG
PALMDALE, CA
#423
16th
00:31.002
6th
Heat 2
7th
 
KTM
8th – CHANCE BLACKBURN
NEWMAN LAKE, WA
#28
18th
00:31.084
7th
Heat 1
8th
 
Kawasaki
9th – JAKE MCKINNEY
HAMERSVILLE, OH
#131
11th
00:30.401
5th
Heat 1
9th
 
Suzuki
10th – ZAC MANGUM
DECLO, ID
#22
24th
00:31.379
7th
Heat 2
10th
 
Honda
11th – MASON KERR
ALTOONA, IA
#597
19th
00:31.089
6th
Heat 1
11th
 
Honda
12th – CHAD HEISHMAN
RENO, NV
#111
21st
00:31.207
9th
Heat 2
1st
LCQ 1
12th
 
KTM
13th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
6th
00:29.356
3rd
Heat 1
13th
 
Husqvarna
14th – HUNTER HILTON
YOUNGSVILLE, LA
#305
4th
00:29.219
2nd
Heat 2
14th
 
KTM
15th – MAX MARKOLF
WINCHESTER, CA
#827
8th
00:29.785
3rd
Heat 2
15th
 
Yamaha
16th – GAGE SCHEHR
MURRIETA, CA
#188
9th
00:29.810
5th
Heat 2
DNS
 
AX Lites West Class – Points
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – RYAN BREECE
#15 – ATHOL, ID
114
  2nd – HUNTER SAYLES
#367 – MERRILL, WI
114
  3rd – JARED LESHER
#13 – BALL GROUND, GA
99 (-15)
  4th – HUNTER HILTON
#305 – YOUNGSVILLE, LA
54 (-60)
  5th – JERAMY TAYLOR
#32 – CANTON, OH
49 (-65)
  6th – PARKER FLEMING
#334 – QUINLAN, TX
36 (-78)
  7th – AUSTIN WALTON
#500 – SPARKS, NV
34 (-80)
  8th – CONNOR PEARSON
#26 – EL DORADO, CA
32 (-82)
  9th – ROBBIE WAGEMAN
#141 – NEWHALL, CA
32 (-82)
  10th – KINSER ENDICOTT
#381 – RED BLUFF, CA
26 (-88)
  11th – DEEGAN VONLOSSBERG
#423 – PALMDALE, CA
26 (-88)
  12th – CHANCE BLACKBURN
#28 – NEWMAN LAKE, WA
24 (-90)
  13th – DYLAN BOLINGER
#232 – CORONA, CA
22 (-92)
  14th – MILES DANIELE
#523 – CLOVIS, CA
17 (-97)
  15th – RICHARD JACKSON
#238 – HOLDENVILLE, OK
16 (-98)
  16th – BLAINE SILVEIRA
#559 – LEMOORE, CA
15 (-99)
  17th – DAWSON NEWBY
#316 – EATON, CO
12 (-102)
  18th – JAKE HOGAN
#65 – ACTON, CA
11 (-103)
  19th – CHALLEN TENNANT
#171 – WILLIS, TX
11 (-103)
  20th – JAMES GARDINER
#521 – LAS VEGAS, NV
10 (-104)
250AX Class
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Bracket
Winner
Main 1
Finish
Main 2
Finish
Yamaha
1st – CHRIS BLOSE
PHOENIX, AZ
#2
1st
00:26.821
1st
Heat 2
1st
 
1st
 
4th
 
Honda
2nd – BEN LAMAY
WASILLA, AK
#6
6th
00:27.612
2nd
Heat 1
  3rd
 
2nd
 
Honda
3rd – JACE OWEN
MATTOON, IL
#5
5th
00:27.549
7th
Heat 2
  4th
 
1st
 
Kawasaki
4th – GAVIN FAITH
DUNCOMBE, IA
#1
2nd
00:26.854
1st
Heat 1
  2nd
 
5th
 
Kawasaki
5th – TRAVIS SEWELL
WESTVILLE, IN
#3
4th
00:27.495
2nd
Heat 2
  9th
 
3rd
 
KTM
6th – DANIEL HERRLEIN
BETHESDA, OH
#9
3rd
00:26.968
3rd
Heat 1
  5th
 
8th
 
Kawasaki
7th – STEVEN MAGES
SARDINIA, OH
#12
17th
00:30.225
6th
Heat 2
  6th
 
7th
 
Kawasaki
8th – JACOB WILLIAMSON
SWARTZ CREEK, MI
#91
7th
00:27.697
4th
Heat 1
  11th
 
6th
 
KTM
9th – CODY VAN BUSKIRK
HARVARD, IL
#7
11th
00:28.751
5th
Heat 1
  7th
 
9th
 
Kawasaki
10th – GARED STEINKE
WOODLAND, CA
#4
8th
00:28.035
3rd
Heat 2
  8th
 
10th
 
Yamaha
11th – AUSTIN WALTON
SPARKS, NV
#500
28th
00:31.744
11th
Heat 2
2nd
LCQ 1
  10th
 
12th
 
Kawasaki
12th – MITCHELL GIFFORD
COLORADO SPRINGS, CO
#311
16th
00:30.152
8th
Heat 2
1st
LCQ 1
  12th
 
11th
 
KTM
13th – DAWSON NEWBY
EATON, CO
#316
30th
00:31.869
6th
Heat 1
  14th
 
13th
 
Honda
14th – CHAD HEISHMAN
RENO, NV
#111
18th
00:30.532
7th
Heat 1
  13th
 
14th
 
KTM
15th – JERAMY TAYLOR
CANTON, OH
#32
12th
00:28.773
5th
Heat 2
  15th
 
DNS
 
KTM
16th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
9th
00:28.196
4th
Heat 2
  DNS
 
DNS
 
Race to the Ricky Carmichael Cup 
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – GAVIN FAITH
#1 – DUNCOMBE, IA
163
  2nd – CHRIS BLOSE
#2 – PHOENIX, AZ
158 (-5)
  3rd – JACE OWEN
#5 – MATTOON, IL
155 (-8)
  4th – DANIEL HERRLEIN
#9 – BETHESDA, OH
123 (-40)
  5th – GARED STEINKE
#4 – WOODLAND, CA
113 (-50)
  6th – TRAVIS SEWELL
#3 – WESTVILLE, IN
99 (-64)
  7th – CODY VAN BUSKIRK
#7 – HARVARD, IL
92 (-71)
  8th – BEN LAMAY
#6 – WASILLA, AK
78 (-85)
  9th – MATTHEW GOERKE
#101 – PANAMA CITY BEACH, FL
40 (-123)
  10th – JOSH OSBY
#87 – VALPARAISO, IN
37 (-126)
Points Standings
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  11th – JACOB WILLIAMSON
#91 – SWARTZ CREEK, MI
140
  12th – JARED LESHER
#13 – BALL GROUND, GA
121
  13th – STEVEN MAGES
#12 – SARDINIA, OH
110
  14th – HEATH HARRISON
#68 – SILVERHILL, AL
81
  15th – CORY GREEN
#480 – NOWATA, OK
57
  16th – ISAAC TEASDALE
#921 – ROBBINSVILLE, NC
57
  17th – CAMERON MCADOO
#812 – SIOUX CITY, IA
39
  18th – CHRIS HOWELL
#187 – SPOKANE VALLEY, WA
37
  19th – HUNTER SAYLES
#367 – MERRILL, WI
34
  20th – KINSER ENDICOTT
#381 – RED BLUFF, CA
30