Friday Reno Arenacross – 3/24/2017
Livestock Events Center
AX Lites West Class 
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Main
Finish
Kawasaki
1st – RYAN BREECE
ATHOL, ID
#15
9th
00:28.935
3rd
Heat 2
1st
 
Yamaha
2nd – AUSTIN WALTON
SPARKS, NV
#500
7th
00:28.726
1st
Heat 1
2nd
 
KTM
3rd – HUNTER SAYLES
MERRILL, WI
#367
5th
00:28.497
2nd
Heat 2
3rd
 
KTM
4th – CONNOR PEARSON
EL DORADO, CA
#26
2nd
00:28.107
2nd
Heat 1
4th
 
Yamaha
5th – KINSER ENDICOTT
RED BLUFF, CA
#381
12th
00:29.226
5th
Heat 2
5th
 
KTM
6th – JERAMY TAYLOR
CANTON, OH
#32
11th
00:29.127
6th
Heat 1
6th
 
Yamaha
7th – JAMES GARDINER
LAS VEGAS, NV
#521
17th
00:29.469
7th
Heat 2
7th
 
KTM
8th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
6th
00:28.700
4th
Heat 1
8th
 
Yamaha
9th – DEEGAN VONLOSSBERG
PALMDALE, CA
#423
15th
00:29.264
5th
Heat 1
9th
 
Yamaha
10th – WILLY SIMONS
SIMI VALLEY, CA
#246
13th
00:29.228
6th
Heat 2
10th
 
Husqvarna
11th – HUNTER HILTON
YOUNGSVILLE, LA
#305
4th
00:28.427
4th
Heat 2
11th
 
Husqvarna
12th – PARKER FLEMING
QUINLAN, TX
#334
18th
00:29.516
7th
Heat 1
12th
 
KTM
13th – MILES DANIELE
CLOVIS, CA
#523
16th
00:29.340
8th
Heat 2
1st
LCQ 1
13th
 
Honda
14th – CHAD HEISHMAN
RENO, NV
#111
30th
00:30.131
12th
Heat 1
2nd
LCQ 1
14th
 
Yamaha
15th – CHALLEN TENNANT
WILLIS, TX
#171
1st
00:28.092
1st
Heat 2
15th
 
Yamaha
16th – GAGE SCHEHR
MURRIETA, CA
#188
3rd
00:28.111
3rd
Heat 1
250AX Class
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Bracket
Winner
Main 1
Finish
Main 2
Finish
Kawasaki
1st – GAVIN FAITH
DUNCOMBE, IA
#1
1st
00:26.980
1st
Heat 2
1st
 
1st
 
1st
 
Yamaha
2nd – CHRIS BLOSE
PHOENIX, AZ
#2
2nd
00:27.118
1st
Heat 1
  2nd
 
2nd
 
Kawasaki
3rd – GARED STEINKE
WOODLAND, CA
#4
8th
00:27.945
2nd
Heat 2
  3rd
 
4th
 
Honda
4th – JACE OWEN
MATTOON, IL
#5
5th
00:27.619
5th
Heat 2
  5th
 
3rd
 
KTM
5th – DANIEL HERRLEIN
BETHESDA, OH
#9
3rd
00:27.195
2nd
Heat 1
  4th
 
5th
 
Kawasaki
6th – JACOB WILLIAMSON
SWARTZ CREEK, MI
#91
10th
00:28.203
6th
Heat 1
  7th
 
6th
 
Yamaha
7th – MATTHEW GOERKE
PANAMA CITY BEACH, FL
#101
7th
00:27.763
4th
Heat 1
  11th
 
7th
 
KTM
8th – CODY VAN BUSKIRK
HARVARD, IL
#7
15th
00:28.774
8th
Heat 1
1st
LCQ 1
  10th
 
8th
 
KTM
9th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
16th
00:28.870
6th
Heat 2
  9th
 
9th
 
Yamaha
10th – CHALLEN TENNANT
WILLIS, TX
#171
11th
00:28.248
3rd
Heat 1
  6th
 
14th
 
Kawasaki
11th – TRAVIS SEWELL
WESTVILLE, IN
#3
4th
00:27.616
3rd
Heat 2
  12th
 
10th
 
Kawasaki
12th – JOSH OSBY
VALPARAISO, IN
#87
6th
00:27.733
5th
Heat 1
  8th
 
13th
 
Yamaha
13th – GAGE SCHEHR
MURRIETA, CA
#188
14th
00:28.772
7th
Heat 1
  13th
 
11th
 
KTM
14th – CONNOR PEARSON
EL DORADO, CA
#26
13th
00:28.734
10th
Heat 2
2nd
LCQ 1
  14th
 
12th
 
KTM
15th – JERAMY TAYLOR
CANTON, OH
#32
21st
00:29.541
7th
Heat 2
  15th
 
15th
 
Husqvarna
16th – CHRIS HOWELL
SPOKANE VALLEY, WA
#187
12th
00:28.449
4th
Heat 2
  16th
 
Saturday Reno Arenacross – 3/25/2017
Livestock Events Center
AX Lites West Class
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Main
Finish
KTM
1st – HUNTER SAYLES
MERRILL, WI
#367
3rd
00:29.058
2nd
Heat 1
1st
 
Kawasaki
2nd – RYAN BREECE
ATHOL, ID
#15
2nd
00:29.043
1st
Heat 1
2nd
 
KTM
3rd – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
4th
00:29.257
3rd
Heat 2
3rd
 
Husqvarna
4th – HUNTER HILTON
YOUNGSVILLE, LA
#305
6th
00:29.533
3rd
Heat 1
4th
 
Yamaha
5th – AUSTIN WALTON
SPARKS, NV
#500
12th
00:29.885
6th
Heat 2
5th
 
Yamaha
6th – ROBBIE WAGEMAN
NEWHALL, CA
#141
13th
00:29.896
7th
Heat 2
6th
 
Honda
7th – BLAINE SILVEIRA
LEMOORE, CA
#559
10th
00:29.680
5th
Heat 1
7th
 
Yamaha
8th – CHALLEN TENNANT
WILLIS, TX
#171
1st
00:29.041
1st
Heat 2
8th
 
KTM
9th – CONNOR PEARSON
EL DORADO, CA
#26
8th
00:29.589
9th
Heat 2
2nd
LCQ 1
9th
 
Kawasaki
10th – SCOTT ZONT
ALGONQUIN, IL
#86
9th
00:29.605
2nd
Heat 2
10th
 
KTM
11th – DAWSON NEWBY
EATON, CO
#316
23rd
00:30.840
4th
Heat 1
11th
 
Kawasaki
12th – BRIAR MCCORKLE
SAN JUAN BAUTISTA, CA
#234
14th
00:30.018
8th
Heat 1
1st
LCQ 1
12th
 
Husqvarna
13th – PARKER FLEMING
QUINLAN, TX
#334
18th
00:30.447
7th
Heat 1
13th
 
KTM
14th – CHANCE BLACKBURN
NEWMAN LAKE, WA
#28
17th
00:30.401
5th
Heat 2
14th
 
KTM
15th – JERAMY TAYLOR
CANTON, OH
#32
5th
00:29.403
4th
Heat 2
15th
 
Yamaha
16th – HOUSTON KEANE
LEWISTON, ID
#73
19th
00:30.498
6th
Heat 1
250AX Class
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Bracket
Winner
Main 1
Finish
Main 2
Finish
Honda
1st – JACE OWEN
MATTOON, IL
#5
3rd
00:27.625
2nd
Heat 1
  1st
 
1st
 
Kawasaki
2nd – GAVIN FAITH
DUNCOMBE, IA
#1
2nd
00:27.201
1st
Heat 1
1st
 
2nd
 
2nd
 
Yamaha
3rd – CHRIS BLOSE
PHOENIX, AZ
#2
1st
00:27.173
1st
Heat 2
  3rd
 
3rd
 
KTM
4th – DANIEL HERRLEIN
BETHESDA, OH
#9
5th
00:27.942
4th
Heat 2
  6th
 
4th
 
Kawasaki
5th – GARED STEINKE
WOODLAND, CA
#4
4th
00:27.927
2nd
Heat 2
  5th
 
5th
 
KTM
6th – CODY VAN BUSKIRK
HARVARD, IL
#7
9th
00:28.383
7th
Heat 2
  7th
 
6th
 
Kawasaki
7th – TRAVIS SEWELL
WESTVILLE, IN
#3
7th
00:28.050
3rd
Heat 1
  4th
 
11th
 
Kawasaki
8th – JACOB WILLIAMSON
SWARTZ CREEK, MI
#91
8th
00:28.117
3rd
Heat 2
  11th
 
7th
 
Husqvarna
9th – CHRIS HOWELL
SPOKANE VALLEY, WA
#187
10th
00:28.810
6th
Heat 1
  8th
 
9th
 
Yamaha
10th – KINSER ENDICOTT
RED BLUFF, CA
#381
15th
00:29.436
7th
Heat 1
  9th
 
10th
 
KTM
11th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
13th
00:29.367
6th
Heat 2
  14th
 
8th
 
Yamaha
12th – GAGE SCHEHR
MURRIETA, CA
#188
18th
00:29.992
8th
Heat 1
1st
LCQ 1
  10th
 
12th
 
Yamaha
13th – DEEGAN VONLOSSBERG
PALMDALE, CA
#423
28th
00:31.005
10th
Heat 2
2nd
LCQ 1
  12th
 
DNS
 
Yamaha
14th – MATTHEW GOERKE
PANAMA CITY BEACH, FL
#101
6th
00:27.996
4th
Heat 1
  13th
 
DNS
 
KTM
15th – JERAMY TAYLOR
CANTON, OH
#32
16th
00:29.508
5th
Heat 2
  15th
 
DNS
 
Yamaha
16th – CHALLEN TENNANT
WILLIS, TX
#171
11th
00:28.939
5th
Heat 1
  DNS
 

Point Standings

AX Lites West Class 
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – HUNTER SAYLES
#367 – MERRILL, WI
86
  2nd – RYAN BREECE
#15 – ATHOL, ID
85 (-1)
  3rd – JARED LESHER
#13 – BALL GROUND, GA
79 (-7)
  4th – HUNTER HILTON
#305 – YOUNGSVILLE, LA
51 (-35)
  5th – AUSTIN WALTON
#500 – SPARKS, NV
34 (-52)
  6th – JERAMY TAYLOR
#32 – CANTON, OH
32 (-54)
  7th – PARKER FLEMING
#334 – QUINLAN, TX
31 (-55)
  8th – KINSER ENDICOTT
#381 – RED BLUFF, CA
26 (-60)
  9th – ROBBIE WAGEMAN
#141 – NEWHALL, CA
23 (-63)
  10th – DYLAN BOLINGER
#232 – CORONA, CA
22 (-64)
  11th – CONNOR PEARSON
#26 – EL DORADO, CA
21 (-65)
  12th – MILES DANIELE
#523 – CLOVIS, CA
17 (-69)
  13th – BLAINE SILVEIRA
#559 – LEMOORE, CA
12 (-74)
  14th – CHALLEN TENNANT
#171 – WILLIS, TX
11 (-75)
  15th – JAMES GARDINER
#521 – LAS VEGAS, NV
10 (-76)
  16th – JAKE HOGAN
#65 – ACTON, CA
10 (-76)
  17th – DEEGAN VONLOSSBERG
#423 – PALMDALE, CA
8 (-78)
  18th – CHANCE BLACKBURN
#28 – NEWMAN LAKE, WA
8 (-78)
  19th – WILLY SIMONS
#246 – SIMI VALLEY, CA
7 (-79)
  20th – DAWSON NEWBY
#316 – EATON, CO
6 (-80)
Race to the Ricky Carmichael Cup 
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – GAVIN FAITH
#1 – DUNCOMBE, IA
104
  2nd – JACE OWEN
#5 – MATTOON, IL
97 (-7)
  3rd – CHRIS BLOSE
#2 – PHOENIX, AZ
93 (-11)
  4th – DANIEL HERRLEIN
#9 – BETHESDA, OH
80 (-24)
  5th – GARED STEINKE
#4 – WOODLAND, CA
79 (-25)
  6th – TRAVIS SEWELL
#3 – WESTVILLE, IN
60 (-44)
  7th – CODY VAN BUSKIRK
#7 – HARVARD, IL
58 (-46)
  8th – MATTHEW GOERKE
#101 – PANAMA CITY BEACH, FL
40 (-64)
  9th – BEN LAMAY
#6 – WASILLA, AK
22 (-82)
  10th – JOSH OSBY
#87 – VALPARAISO, IN
21 (-83)
Points Standings
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  11th – JARED LESHER
#13 – BALL GROUND, GA
99
  12th – JACOB WILLIAMSON
#91 – SWARTZ CREEK, MI
98
  13th – STEVEN MAGES
#12 – SARDINIA, OH
89
  14th – HEATH HARRISON
#68 – SILVERHILL, AL
81
  15th – CORY GREEN
#480 – NOWATA, OK
57
  16th – ISAAC TEASDALE
#921 – ROBBINSVILLE, NC
57
  17th – CAMERON MCADOO
#812 – SIOUX CITY, IA
39
  18th – HUNTER SAYLES
#367 – MERRILL, WI
34
  19th – CHRIS HOWELL
#187 – SPOKANE VALLEY, WA
29
  20th – JACOB HAYES
#90 – GREENSBORO, NC
28