Worcester Arenacross – Jan 13, 2018
DCU Center

AX Lites East Class 
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Main
Finish
Honda
1st – HEATH HARRISON
SILVERHILL, AL
#14
9th
00:23.335
1st
Heat 2
1st
 
Kawasaki
2nd – GARRETT MARCHBANKS
COALVILLE, UT
#182
3rd
00:22.631
2nd
Heat 1
2nd
 
Kawasaki
3rd – ISAAC TEASDALE
ROBBINSVILLE, NC
#21
2nd
00:22.442
1st
Heat 1
3rd
 
Yamaha
4th – DILLON CLOYED
PAPILLION, NE
#197
14th
00:23.553
4th
Heat 1
4th
 
Husqvarna
5th – HUNTER HILTON
YOUNGSVILLE, LA
#305
29th
00:24.315
7th
Heat 2
5th
 
Husqvarna
6th – JORDAN BAILEY
ORLANDO, FL
#133
10th
00:23.389
3rd
Heat 1
6th
 
Honda
7th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
12th
00:23.445
2nd
Heat 2
7th
 
Husqvarna
8th – JOSH MOSIMAN
MENIFEE, CA
#71
13th
00:23.496
5th
Heat 2
8th
 
Yamaha
9th – LUKE NEESE
JAMESTOWN, NC
#125
25th
00:24.015
8th
Heat 2
1st
LCQ 1
9th
 
KTM
10th – TJ ALBRIGHT
MOUNT MARION, NY
#422
17th
00:23.620
4th
Heat 2
10th
 
KTM
11th – CARTER GORDON
MATTOON, IL
#151
8th
00:23.329
9th
Heat 2
2nd
LCQ 1
11th
 
Yamaha
12th – TANNER BASSO
ALPINE, CA
#727
1st
00:22.359
3rd
Heat 2
12th
 
KTM
13th – DEVIN HARRIMAN
BRUSH PRAIRIE, WA
#216
30th
00:24.374
6th
Heat 1
13th
 
Yamaha
14th – TRAVIS DELNICKI
WOODSTOCK VALLE, CT
#248
18th
00:23.637
7th
Heat 1
14th
 
Yamaha
15th – MICHAEL LANG
SAUGERTIES, NY
#661
21st
00:23.878
6th
Heat 2
15th
 
Honda
16th – BROCK PAPI
GROVELAND, FL
#144
6th
00:23.188
5th
Heat 1
16th
 
Kawasaki
  – LANE STALEY
CHILLICOTHE, OH
#740
11th
00:23.439
DNS
Heat 1

 
Kawasaki
  – JUSTIN WOLF
FRANKLIN, WI
#657
26th
00:24.131
DNS
Heat 1

 
Husqvarna
  – MICHAEL MOSIMAN
SEBASTOPOL, CA
#64
4th
00:22.680
DNS
Heat 2

 
Kawasaki
  – SHANE SEWELL
WESTVILLE, IN
#351
5th
00:22.796
DNS
Heat 2

 
Kawasaki
  – SETH HAMMAKER
BAINBRIDGE, PA
#510
20th
00:23.765
DNS
Heat 2

 
KTM
  – TANNER WARD
WOODSTOCK, ON, CANADA
#184
22nd
00:23.891
8th
Heat 1
3rd
LCQ 1

 
AX Lites East Class – POINTS
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – HEATH HARRISON
#14 – SILVERHILL, AL
31
  2nd – GARRETT MARCHBANKS
#282 – COALVILLE, UT
31
  3rd – ISAAC TEASDALE
#21 – ROBBINSVILLE, NC
28 (-3)
  4th – JOSH MOSIMAN
#71 – MENIFEE, CA
18 (-13)
  5th – TJ ALBRIGHT
#422 – MOUNT MARION, NY
13 (-18)
  6th – JORDAN BAILEY
#133 – ORLANDO, FL
11 (-20)
  7th – LUKE NEESE
#125 – JAMESTOWN, NC
11 (-20)
  8th – JEREMY HAND
#332 – MANTUA, OH
7 (-24)
  9th – TANNER BASSO
#727 – ALPINE, CA
5 (-26)
  10th – JERRY ROBIN
#189 – CORCORAN, MN
4 (-27)
  11th – TRAVIS DELNICKI
#248 – WOODSTOCK VALLE, CT
3 (-28)
  12th – MICHAEL LANG
#661 – SAUGERTIES, NY
2 (-29)
  13th – BROCK PAPI
#144 – GROVELAND, FL
1 (-30)
  14th – SHANE SEWELL
#351 – WESTVILLE, IN
1 (-30)

 

250AX Class 
Overall Qualifying
Finish / Time
Heat
Finish
LCQ
Finish
Bracket
Winner
Main 1
Finish
Main 2
Finish
Kawasaki
1st – GAVIN FAITH
DUNCOMBE, IA
#1
3rd
00:21.681
1st
Heat 1
  1st
 
1st
 
Kawasaki
2nd – JACOB HAYES
GREENSBORO, NC
#90
2nd
00:21.376
2nd
Heat 1
  2nd
 
2nd
 
Honda
3rd – CHRIS BLOSE
PHOENIX, AZ
#2
1st
00:21.337
2nd
Heat 2
1st
 
3rd
 
3rd
 
Kawasaki
4th – KYLE BITTERMAN
WEST PELZER, SC
#581
8th
00:22.325
4th
Heat 2
  4th
 
5th
 
KTM
5th – DANIEL HERRLEIN
BETHESDA, OH
#9
6th
00:22.020
3rd
Heat 1
  10th
 
4th
 
Kawasaki
6th – GARED STEINKE
WOODLAND, CA
#4
5th
00:22.011
3rd
Heat 2
  8th
 
7th
 
Kawasaki
7th – JACOB WILLIAMSON
SWARTZ CREEK, MI
#373
10th
00:23.149
7th
Heat 1
  9th
 
6th
 
Kawasaki
8th – SHANE SEWELL
WESTVILLE, IN
#351
24th
00:24.133
6th
Heat 2
  7th
 
8th
 
Husqvarna
9th – MICHAEL MOSIMAN
SEBASTOPOL, CA
#64
7th
00:22.258
5th
Heat 1
  5th
 
10th
 
KTM
10th – TJ ALBRIGHT
MOUNT MARION, NY
#422
11th
00:23.212
4th
Heat 1
  6th
 
11th
 
Honda
11th – HEATH HARRISON
SILVERHILL, AL
#14
12th
00:23.332
8th
Heat 2
1st
LCQ 1
  14th
 
9th
 
KTM
12th – CARTER GORDON
MATTOON, IL
#151
15th
00:23.449
9th
Heat 1
2nd
LCQ 1
  11th
 
12th
 
Kawasaki
13th – LANE STALEY
CHILLICOTHE, OH
#740
9th
00:22.634
7th
Heat 2
  12th
 
13th
 
Yamaha
14th – TANNER BASSO
ALPINE, CA
#727
18th
00:23.553
6th
Heat 1
  13th
 
14th
 
Kawasaki
15th – TRAVIS SEWELL
WESTVILLE, IN
#3
4th
00:21.944
1st
Heat 2
  DNS
 
DNS
 
Honda
16th – JARED LESHER
BALL GROUND, GA
#13
16th
00:23.467
5th
Heat 2
  DNS
 
DNS
 
Husqvarna
  – JOSH MOSIMAN
MENIFEE, CA
#71
25th
00:24.191
DNS
Heat 2
 
 

 
Kawasaki
  – GARRETT MARCHBANKS
COALVILLE, UT
#182
13th
00:23.358
9th
Heat 2
3rd
LCQ 1
 
 

 
Honda
  – BROCK PAPI
GROVELAND, FL
#144
20th
00:23.812
14th
Heat 2
4th
LCQ 1
 
 

 
Kawasaki
  – TYLER STEPEK
MOUNT AIRY, MD
#314
21st
00:23.844
12th
Heat 2
5th
LCQ 1
 
 

 
KTM
  – TANNER WARD
WOODSTOCK, ON, CANADA
#184
27th
00:24.360
10th
Heat 1
6th
LCQ 1
 
 

 

 

250AX Class – POINTS
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – GAVIN FAITH
#1 – DUNCOMBE, IA
66
  2nd – JACOB HAYES
#90 – GREENSBORO, NC
60 (-6)
  3rd – CHRIS BLOSE
#2 – PHOENIX, AZ
54 (-12)
  4th – DANIEL HERRLEIN
#9 – BETHESDA, OH
43 (-23)
  5th – GARED STEINKE
#4 – WOODLAND, CA
43 (-23)
  6th – KYLE BITTERMAN
#581 – WEST PELZER, SC
39 (-27)
  7th – TRAVIS SEWELL
#3 – WESTVILLE, IN
31 (-35)
  8th – JACOB WILLIAMSON
#373 – SWARTZ CREEK, MI
31 (-35)
  9th – MICHAEL MOSIMAN
#64 – SEBASTOPOL, CA
30 (-36)
  10th – SHANE SEWELL
#351 – WESTVILLE, IN
27 (-39)
  11th – JACE OWEN
#5 – MATTOON, IL
26 (-40)
  12th – LANE STALEY
#740 – CHILLICOTHE, OH
23 (-43)
  13th – TJ ALBRIGHT
#422 – MOUNT MARION, NY
18 (-48)
  14th – CODY VAN BUSKIRK
#7 – HARVARD, IL
17 (-49)
  15th – HEATH HARRISON
#14 – SILVERHILL, AL
11 (-55)